Grodziec

Grodziec

Szukając ciekawych miejsc na Dolnym Śląsku natknęliśmy się z żoną na piękny, majestatyczny zamek Grodziec.


Zamek powstał w roku 1473, kiedy to Książę Legnicko-Brzeski Fryderyk I nabył te ziemie i postanowił wybudować ogromną twierdzę obronną.
Zamek Grodziec był bardzo bogatym zamkiem, o czym może stanowić posiadanie własnego browaru, własnej piekarni, łaźni. Ogrzewany był piecami kaflowymi. Ważnym wydarzeniem była wojna 30 letnia na tle religijnym pomiędzy katolicką Austrią a protestanckimi Prusami w roku 1633. Zamek został zdobyty, i w dużym stopniu zniszczony przez wojska austriackie pod dowództwem Wallensteina. Ogrom zniszczeń spowodował, że zamek nie stanowił już większych wartości obronnych i militarnych. W roku 180O Hrabia Hochberg z Miroszowa nabywa te ziemie i postanawia odbudować na nowo zamek Grodziec. Odbudowa zamku jest przerywana z uwagi na kampanię i przemarsz wojsk Napoleońskich.


W latach od 1903 do 1908 roku ostatni właściciel zamku hrabia Herbert von Dirksen sprowadził wybitnego konserwatora zabytków Bodo Ebhardta, aby odbudował ten zamek.
Ważne wydarzenie dla zamku było w roku 1908 , kiedy przybył tam ostatni cesarz niemiecki Wilhelm II w celu otwarcia muzeum zamkowego. Muzeum przetrwało do lutego 1945 roku.


Pod koniec drugiej wojny światowej wojska Armii Czerwonej dokonali masowej kradzieży dóbr znajdujących się na zamku, a następnie zamek podpalono i zniszczono.


Na koniec chciałbym dodać małą ciekawostkę. Ostatni właściciel zamku Herbert von Dirksen, bliski doradca Adolfa Hitlera nie chciał opuścić zamku, liczył na ciche dogadanie się z politykami radzieckimi, aby w jakiś sposób ocalić swój majątek. Jednak w pewną noc zimową, w lutym w 1945 roku przybyli do zamku oficerowie abwery wywiadu wojskowego i oznajmili Herbertowi von Dirksen, że jeśli sam nie opuści zamku dobrowolnie będą go musieli zabić.
Dziś zamek Grodziec stanowi atrakcję turystyczną. Jest tam muzeum, organizowane są turnieje rycerskie, oraz zjazdy motocyklistów.