Alkohole w Średniowieczu



Alkohole w Średniowieczu

Jednym z najpopularniejszych napojów alkoholowych w Średniowieczu było piwo, które wynaleziono już w starożytności.
Piwo wynaleźli starożytni Egipcjanie blisko 3700 lat przed naszą erą.

Natomiast najstarszym browarem na ziemiach Polski jest browar pochodzący z Lwówka Śląskiego, który powstał już na początku XIII wieku.

Piwo było stosunkowo słabym napojem alkoholowym, miało zaledwie od 1 % do 3%.
Piwo było bardzo popularnym napojem, ze względu na bardzo zanieczyszczone rzeki wody pitne w studniach - a jak wiadomo, fermentacja piwa eliminowała liczne zarazki. W średniowiecznej Europie piwo było uważane za napój dla plemion Barbarzyńców.
Natomiast piwo wcześniej wspomniane - z browaru Lwóweckiego oraz ze Świdnicy cieszyło się bardzo dużym uznaniem przez smakoszy tego trunku. Transportowano go wozami konnymi w beczkach nawet aż do Torunia i Gdańska, a więc w sporych odległościach. Piwo było napojem dostępnym dla każdej warstwy społecznej od biedaka po możnowładcę. W średniowieczu nauczono się dodawać chmiel do piwa dzięki czemu poprawiały się walory smakowe.

Dla ciekawości dodam, że Polska w Średniowieczu słynęła z bardzo dobrych miodów pitnych, robionych z naturalnego miodu oraz owoców leśnych.

Alkohole w Średniowieczu były bardzo tanie, prawie, że darmowe np. chłop, który chciał się napić piwa lub innego trunku w karczmie płacił pieniądze tylko za wstęp a potem mógł pić do woli.

Wiek XIX w czasie zaborów był trochę nieciekawy dla Browarów, ze względu na to, że bardzo dużo pito wówczas wódki - od szlachty zaczynając, a kończąc na chłopach. Groziło to jednym słowem wielkim alkoholizmem społeczeństwa Polskiego, do tego stopnia, że zaczęto ograniczać dostęp do wódki i walczyć z pijaństwem.

Drugim trunkiem alkoholowym w Średniowieczu było wino, które cieszyło się również wysokim uznaniem, lecz bardziej w Europie Zachodniej - we Francji, oraz w Europie południowej, na ziemiach dawnego imperium cesarstwa Rzymskiego. Wina w średniowiecznej Europie były przechowywane w beczkach, które były dość nieszczelne, a samo wino wówczas szybko się psuło. Dopiero z czasem beczki były robione bardziej szczelne i wino mogło być dłużej przechowywane.

W Polsce wysokim uznaniem cieszyły się wina Mołdawskie i Węgierskie.