Nadleśnictwo Jamy

Nadleśnictwo Jamy

Nadleśnictwo Jamy jest położone w województwie kujawsko-pomorskim w powiecie Grudziądzkim na terenie gminy Rogóźno.
Jamy to mała miejscowość leśna, która sąsiaduje bezpośrednio z osiedlem wojskowym.
Jak każda miejscowość tak i Jamy posiadają własną historię, jak i również legendy. Tu chętnie się z Państwem podzielę moją skromną wiedzą na ten temat. Tak jak wcześniej pisałem w moich wcześniejszych wypracowaniach na temat historii osiedla Jamy - z uwagi na sąsiedztwo Nadleśnictwa Jamy z osiedlem Wojskowym - niektóre wątki historyczne będą podobne: chociażby fakt, że niedaleko osiedla na skraju lasu jest duży legendarny kamień, który latem czy zimą zawsze jest gorący.

Następnym bardzo istotnym faktem i ciekawostką stanowiącą w pewnym sensie zagadkę do dnia dzisiejszego – jest obecność niewielkiego cmentarzyka ewangelicko-augsburskiego z drugiej połowy XIX wieku. Być może była tu niewielka osada ludności niemieckiej - te ziemie po pierwszym rozbiorze Polski weszły w skład zaboru Państwa Pruskiego. Tereny Nadleśnictwa Jamy i okolice gminy Rogóźna zamieszkiwały duże skupiska ludności niemieckiej.
Natomiast gajówka Jamy po odzyskaniu niepodległości przez Polskę spełniała rolę placówki przygranicznej, w której stacjonowała służba przygraniczna. Budynek leśniczówki jak i też nadleśniczego istniały już w okresie dwudziestolecia międzywojennego. Po odzyskaniu niepodległości przez Polskę i wcieleniu do macierzy części ziemi chełmińskiej oraz pomorskiej, powstała konieczność stworzenia nowych placówek leśnych jak i też Nadleśnictwa. Administracja nadleśnictwa powstała w połowie lat dwudziestych XX wieku, większa część lasów znalazła się w rękach państwowych, ale część lasów stanowiła własność lasów będąca własnością prywatnych właścicieli .

Przed drugą wojną światową powierzchnia lasów Nadleśnictwa Jamy wynosiła 8809 tysięcy hektarów. Natomiast rodzi się pytanie kto wcześniej zarządzał tymi lasami, kiedy Polska była w okresie zaborów? Otóż już na początku XIX wieku do lat dwudziestych władze Pruskie postanowiły zagospodarować lasy powołując do życia pierwszą ustawę dla nadleśniczych, jak mają zarządzać tymi lasami znając swoje prawa jak i obowiązki.

Nadleśnictwo Jamy sąsiaduje z takimi Nadleśnictwami jak Brodnica, Golub-Dobrzyń, Toruń, Żołędowo, Dąbrowa, Osie, Kwidzyn, Susz, Iława. Z uwagi na bardzo dużą rozpiętość terytorialną - Nadleśnictwo Jamy obejmuje swoim zasięgiem obszary trzech województw: kujawsko -pomorskiego, pomorskiego, warmińsko - mazurskiego. Zasięg terytorialny Nadleśnictwa Jamy obejmuje siedem powiatów takich jak: brodnicki, chełmiński, grudziądzki i miasta Grudziądz, wąbrzeski, kwidzyński, nowomiejski. Zasięg terytorialny Nadleśnictwa Jamy obejmuje szesnaście gmin takich jak: Jabłonowo Pomorskie, Chełmno, Stolno, Kurzętnik, Gardeja, Płużnica, Nowe Miasto Lubawskie, Rogóźno, Świecie nad Osą, Gruta, Łasin, Biskupiec, Radzyń Chełmiński. Jednak ostatnie zmiany i korekty zasięgu terytorialnego, które miały miejsce pod koniec lat 70 - tych XX wieku, przyniosły kształt nadleśnictwa, który mamy do czasów obecnych. Wtedy to Nadleśnictwo połączyło się z nadleśnictwem Jamy, Łąkorz, oraz Chełmno.

Jeżeli spojrzymy na mapę Nadleśnictwa Jamy zauważymy znaczną rozpiętość terytorialną - odległości najdalszych części Nadleśnictwa wynoszą około stu kilometrów.

Natomiast od Grudziądza, przez Biskupiec, do Nowego Miasta Lubawskiego znajdują się bardzo duże kompleksy leśne. W chwili obecnej powierzchnia Nadleśnictwa Jamy wynosi blisko 19 tysięcy hektarów, w tym 18 tysięcy powierzchni leśnej. Tereny nadleśnictwa Jamy są bardzo bogate w taką roślinność jak czosnek niedźwiedzi, czosnek wężowy, krwawnik wierzbolistny, chmiel, kielisznik zaroślowy.

Natomiast jeśli chodzi o zwierzęta, których bardzo dużo na terenie Nadleśnictwa Jamy oprócz dzików, borsuków saren, danieli z rodziny jeleniowatych pochodzących z terenów Azji, można spotkać łosie, które migrują ze wschodnich terenów Polski. Ich młode osobniki, w okresie ruji są przeganiane przez starsze osobniki. Jakby tego było mało, w okolicach Jam oraz Gubin można było spotkać stado wilków. Ale to jeszcze nie koniec sensacyjnych odkryć. Można tu również spotkać takie zwierzęta, jak jenoty - zwierzę drapieżne zamieszkałe w Azji podobne do kuny lub psa. Dla ciekawości dodam, że jenoty można łatwo oswoić jak zwierzęta domowe, liczba młodych w miocie może wynosić od 5 do 7 młodych osobników.

Natomiast w jeziorach nadleśnictwa Jamy można spotkać rzadki okaz - chronione ptaki - gęsi gęgawy.

Jeśli chodzi o drzewostan rezerwatu Jamy - jest prawie czysto bukowy. Dyrekcja Nadleśnictwa Jamy zadbała, również o nowe parkingi leśne dla podróżujących, aby mogli odpocząć i podziwiać piękne widoki na łonie natury.

Kilka razy w roku są organizowane akcje sprzątania lasów z zanieczyszczeń. W chwili obecnej Nadleśnictwo Jamy cały czas prężnie się rozwija, o czym świadczy budowa nowego biurowca zapoczątkowana w roku 2019.

Zobacz więcej zdjęć