Medycyna Średniowieczna
Medycyna Średniowieczna
Zapewne zastanawiali się Państwo, jak to było w dawnych czasach z ludzkim zdrowiem?
Dużo ludzi chorowało z powodu braku higieny osobistej i głównie z tego powodu wynikały różnego rodzaju zakażenia i choroby.
Jeszcze nie tak dawno w szkołach podstawowych czy też średnich uczono i wmawiano uczniom, że średnia wieku życia człowieka w okresie średniowiecza oscylowała w granicach 35 do 40 lat. Nie jest to do końca prawda, ponieważ niektórzy potrafili dożyć bardzo sędziwego wieku, do 70 lat a nawet więcej w tamtym okresie pomimo niekoniecznie dobrej i zaawansowanej medycyny.
Ciekawą sprawą jest fakt, że najbardziej o higienę dbał nasz król Władysław Jagiełło. Mył się dwa razy w tygodniu, co na owe czasy stanowiło nie lada wyczyn.
Teraz chciałbym przedstawić kilka istotnych ciekawostek na temat metod leczenia w epoce średniowiecza. Powszechną metodą było upuszczanie krwi choremu. Czy to było skuteczną metodą? Raczej nie, ponieważ jeśli taki chory był bardzo osłabiony, to taka praktyka mogła być przysłowiowym „gwoździem do trumny”.
W czasie wielkich bitew, wojen rany opatrywano w taki sposób, że zbierano sieć pajęczą nakładając ją na chleb, a następnie wcierano to na rany. Ciekawą sprawą jest, że sama pajęczyna nie stanowiła jakiegoś antidotum, ale w połączeniu z wilgotnością i drożdżami powstawała penicylina, która pomagała na różnego rodzaju rany. Bywało również często, że amputowano rękę lub nogę. Często rany polewano wrzącym olejem, co raczej zamiast pomóc - szkodziło, smarowano rany różnego rodzaju maściami itd. ale medycyna w tamtym okresie była słabo rozwinięta w Europie.
Natomiast bardzo rozwinięta była medycyna w państwach arabskich. W roku tysięcznym potrafiono ściągać z oczu kataraktę (zaćmę wzroczną) co na owe czasy było nie lada wyczynem.
Kolejną, istotną sprawą był fakt, że lekarzami w średniowiecznej Europie byli często Żydzi.
Powody tego są dwa:
pierwszy - świat i medycyna arabska zabraniała studiować Europejczykom na ich uniwersytecie (z powodu wypraw krzyżowych w obronie wiary przed islamem do Ziemi Świętej. Na bliskim wschodzie nienawiść była ogromna)
- drugi - być może kultura Żydowska była bliższa arabskiej i pozwalano tam studiować tylko Żydom.
Kolejną ważną sprawą w tamtym okresie było tak zwane ziołolecznictwo. W danej wsi żyła sobie kobieta znachorka, która nie tylko znała się dobrze na ziołach, wiedziała jakie zioło na daną chorobę pomaga, ale również była położną, obierała porody, i to brak odpowiedniej higieny oraz brak wiedzy powodował, że dochodziło do zakażeń i w wyniku gorączki po połogowej dużo kobiet umierano. Do tego często takie kobiety znachorki kończyły swój żywot na stosie, ponieważ obarczano ich winą za śmierć kobiet i dzieci w czasie porodu.
A jak w tamtym czasie wyrywano zęby i kto je wyrywał? Istnieje przeświadczenie, że zęby wyrywał kowal swymi obcęgami… Jest to bardzo poważny błąd, od tego byli cyrulicy. Wyrywali zęby za pomocą specjalnych narzędzi. Wyrywali na żywca, dając bimber na znieczulenie.
Kolejną ciekawostkę stanowi fakt, że jest odsetek osób, który posiada małą wadę genetyczną, która nie przeszkadza w normalnym funkcjonowaniu życiowym. Ale dzięki tej małej wadzie genetycznej organizm tych ludzi jest bardzo odporny na różne choroby (np. aids).
Na koniec dodam bardzo istotną rzecz: choroby i epidemie, które dziesiątkowały tysiące istnień ludzkich, nie zniszczyły ludzkości. Ponieważ, aby odbudować populację ludzką wystarczy, aby jedna trzecia ludzkości przeżyła kataklizm.