Wykno

Ciekawostki małej osady leśnej w Wyknie

Wykno to bardzo mała osada leśna zamieszkała przez około 10 osób. Miejscowość Wykno jest położona w województwie łódzkim, w powiecie tomaszowskim, w gminie Budziszewice.
Ta bardzo mała osada leśna posiada bardzo bogatą historię, co skłoniło mnie jako miłośnika oraz poszukiwacza nieznanych, lecz ciekawych i nieodkrytych miejsc, bogatych w wydarzenia historyczne, o których na co dzień się mało mówi, do opisania historii Wykna.
Takim właśnie ciekawym miejscem, które poznałem z dala od miastowego zgiełku i wrzasku miasta jest właśnie Wykno.

Ważnym wydarzeniem tej małej osady leśnej, w czasach zaborów, kiedy te ziemie należały do zaboru rosyjskiego, było wybudowanie dużego domu myśliwego pod koniec XIX wieku a dokładnie w 1894 roku. Dom myśliwego może by pozostał do czasów dzisiejszym zwykłym domem zamieszkałym przez leśniczych, ale pozostał domem niezwykłym, ponieważ wybudowano go z rozkazu władz carskich dla samego ostatniego cara Rosji Mikołaja II Romanowa, który przyjeżdżał tam bardzo chętnie wraz ze swoją świtą carską na tak zwane wielkie łowy na grubego dzikiego zwierza, którego w tamtejszych lasach nigdy nie brakowało. Po odzyskaniu niepodległości przez Polskę dom myśliwego nadal pełnił ważną funkcje, ponieważ na wielkie łowy do okolicznych lasów przyjeżdżali głowy państwa np. prezydent Mościcki, który zapraszał na te wielkie łowy licznych gości z zagranicy.

Kolejnym bardzo ważnym wydarzeniem historycznym , które miało miejsce w okresie drugiej wojny światowej było zamordowanie całej rodziny leśniczego Jana Dziwiszka w nocy z 3 na 4 września 1943 r.
Jan Dziwiszek, który był miejscowym leśnym zorganizował tajną działalność konspiracyjną, organizował szkolenia na rzecz walki z okupantem - przypłacił to własnym życiem.
Kolejnym - może małym, ale bardzo ciekawym epizodem historycznym, który miał miejsce pod koniec lat sześćdziesiątych XX wieku był fakt, że nagrywano tam sceny do polskiej komedii pod tytułem „Rzeczpospolita Babska”. W filmie widać stację kolejową.
Kolejnym wydarzeniem, które miało miejsce z inicjatywy obecnego leśniczego było odsłonięcie pomnika we wrześniu 2014 roku upamiętniającego tragiczne wydarzenia września 1943 roku.
Miejscowość Wykno swego czasu posiadała bardzo duże składowisko drewna, która niestety nie przetrwała do czasów dzisiejszych.

Odbiegając już od ważnych wydarzeń historycznych które miały tam miejsce – mamy tam ciszę, spokój, świeże powietrze, możemy podziwiać piękno natury oraz spotkać dziką zwierzynę, której nie brakuje w tamtych lasach.