Babalice
Dziś chciałbym się z Państwem podzielić moją skromną wiedzą, którą nabyłem od mojego śp. dziadka Kazimierza.
Babalice to niewielka miejscowość, licząca około stu mieszkańców, położona na terenie gminy Biskupiec, w powiecie Nowe Miasto Lubawskie.
Okoliczności i data powstania samej wsi Babalice nie są dokładnie sprecyzowane. Należy przypuszczać, że mogła być to końcówka XIX wieku lub początek XX wieku.
W miejscowości Babalice znajdowały się duże posiadłości ziemskie, folwark rolno- hodowlany, papiernia oraz młyn położony na rzece Osa (96km) która ma swój początek w okolicach Iławy, a kończy swój bieg na rzece Wiśle w okolicach Grudziądza.
Bardzo znanymi i cieszącymi się uznaniem wśród mieszkańców Babalic ludźmi byli hrabia Ludwik i Maria Dąbscy, którzy pochodzili z wielkopolski. W okresie dwudziestolecia międzywojennego hrabia i jego żona byli uważani za jednych z najbogatszych ludzi na terenie dzisiejszej gminy Biskupiec. Na terenie wsi Babalice znajdował się pałac rodziny Dąbskich, który był otoczony dużym parkiem, w którym rosły liczne drzewa oraz rzadko spotykane krzewy.
Pałac rodziny Dąbskich przetrwał do okresu drugiej wojny światowej, natomiast po wojnie został rozebrany przez miejscowych mieszkańców i posłużył jako materiał budowlany do odbudowy domów.
Losy samego hrabiego nie są dokładnie znane, natomiast pod koniec lat 60-tych XX wieku córka i syn hrabiego odwiedzili miejscowość Babalice, gdzie zastali tylko ruiny pałacu.
Do dnia dzisiejszego zachował się park oraz młyn, który był jeszcze czynny w latach 80-tych.