Księżyc
Wpływ księżyca na człowieka.
Zastanawiamy się czasami, dlaczego niektórzy podczas pełni czują się rozdrażnieni, niespokojni, mają problemy ze snem, a inni czują się wspaniale, są pełni energii i zapału. Dlaczego fazy księżyca wpływają na ludzi?
Jest rzeczą oczywistą, że życie podlega stałym cyklom. Wszystko co się dzieje w przyrodzie toczy się stałym rytmem. Wiedza ta była już dawno znana i stosowano ją na co dzień. Nasze życie podlega wielu rytmom związanym np. z aktywnością plam na słońcu, promieniowaniem kosmicznym, czy też z ludzkimi biorytmami. Wszystko, co dzieje się w przyrodzie: odpływy i przypływy mórz i oceanów, zaburzenia klimatyczne, bądź też zaburzenia cykli miesiączkowych u kobiet zależą od faz księżyca. Niewiele osób zdaje sobie jednak sprawę, że skuteczność takich czynności, jak obcinanie włosów, prania, gotowania, prace w ogrodzie czy zażywanie lekarstw zależy również od rytmu Księżyca.
Księżyc obiega ziemię w około 28 dni. Zawsze jest zwrócony w stronę słońca tą samą stroną i tylko tą możemy zobaczyć podczas pełni. Druga strona jest niewidoczna i pozostaje zawsze ciemną stroną księżyca.
W czasie tych 28 dni księżyc przechodzi 4 fazy: zaczyna się od nowiu - wtedy go nie widzimy, ponieważ jest ustawiony do nas ciemną stroną. Potem jest pierwsza kwadra, kiedy księżyca przybywa, jego cienki sierp powiększa się coraz bardziej, aby po 6 dniach świecić jako jasna okrągła tarcza. Mówimy wtedy, że jest pełnia. Później jest 3 kwadra, kiedy księżyca ubywa i jest go co raz mniej, przechodzi do kolejnego nowiu i księżyc staje się niewidoczny. Inną cechą naszej satelity jest fakt wznoszenia i opadania - może być wysoko nad horyzontem lub całkiem nisko. Wszystkie te szczególne rytmy mają znaczący wpływ na życie człowieka i otaczającej go przyrody.
Naukowcy udowodnili, że siła grawitacji księżyca powoduje nie tylko przypływy i odpływy oceanów, ale także falowanie skorupy ziemskiej. Istnieją przypuszczenia, że to zjawisko może powodować trzęsienia ziemi. Statystyki kryminalne dowodzą, że podczas pełni jest większy odsetek przestępczości kryminalnej. Lekarze dowodzą natomiast, że istnieje związek pomiędzy księżycem, a chorobami psychicznymi. Również zwierzęta mają swój cykl związany z ruchem księżyca. Rybacy i wędkarze wiedzą, że najlepsze połowy ryb są podczas pełni.
Patrząc na kalendarz można też zauważyć, że niektóre święta religijne były ustalane na podstawie cyklów księżyca: Wielkanoc obchodzi się od drugiego wieku naszej ery w pierwszą niedzielę, która następuje po pierwszej wiosennej pełni.
Również chłopi dostosowywali swoje zbiory do faz księżyca. Odpowiedni termin wykonywania poszczególnych prac miał znaczenie w okresie dojrzewania roślin. Przyjmuje się, że rośliny, które zostały zasiane przed pełnią, kiedy księżyca przybywa rozwijają się intensywniej.
Ciekawą, lecz istotną rzeczą jest termin ścinania drzew. To, kiedy drzewo zostało ścięte ma wpływ na to, czy drewno będzie się np. dobrze palić, czy wysychając będzie pękać, czy też będzie trwałe i zdrowe. Nasi przodkowie wiedzieli, kiedy ścinać drzewo wykorzystując materiał do budowy mostów, kościołów tak aby jak najdłużej wytrzymało i nie zgniło. Drzewa takie ścinano, kiedy księżyca ubywa.
Jeśli chodzi o wykonywanie operacji - nie jest dobrze, gdy jest wykonywana ona w pełni księżyca. O tym wiedzieli już starożytni lekarze np. Hipokrates.
Podczas pełni wskazane jest też spożywanie lżejszych posiłków. Osoby, które chcą rozpocząć dietę, powinny ją zaczynać, kiedy księżyca ubywa. Dieta przynosi wówczas lepsze efekty.
Podobno nawet alkohol pity w czasie pełni może nas szybciej „zwalić z nóg".
Szkoda tylko, że w dzisiejszych czasach tak mało ludzi interesuje się powyższymi zagadnieniami, które mają przecież tak istotny wpływ zarówno na nas jak i otaczający nas świat.
Zobacz więcej zdjęć